Astun askeleen vaijerille. Hengitän. Olen.
Nuorameditaatio on julkisessa tilassa tapahtuva performanssi, jossa nykysirkustaiteilija Netta Reunanen harjoittaa kävelymeditaatiota nuorallatanssivaijerilla 60 minuutin ajan. Kävelymeditaatiossa kävellään kuunnellen kehon tapahtumia, tiedostaen ja ei-arvottavasti. Nuorameditaatiossa Reunanen etsii yhteyttä itseensä ja ympäröivään maailmaan.
Vaijerilla kävellessä on juuri siinä hetkessä, tässä ja nyt. Parhaimmillaan tuntuu, että yhtäkkiä jokaisen sekunnin sisään mahtuu monta hetkeä, jotka seuraavat toisiaan. Kävellessä on hyvin tietoinen kehon jokaisesta solusta ja liikkeestä. Ajatukset eivät hallitse minua, minä vain olen. Kyky olla läsnä hetkessä voimistuu.
"Tiedostan, kuinka polvi alkaa koukistua ja kuinka painonsiirto jatkuu jalalta toiselle. Miltä tuntuu kun kantapää osuu vaijeriin ja rullaan koko jalkapohjan läpi varpaiden vaijerista irtoamiseen asti. Miltä tuntuu kun paino on kokonaan yhden jalan varassa ja toinen jalka liikkuu ilmassa toisen jalan eteen...”
Nuorameditaatiota voi seurata hyvältä tuntuvan ajan. Katsoja voi halutessaan osallistua meditaatioon esimerkisi omia sisään- ja uloshengityksiä mielessä laskien.
"Ole läsnä. Lämmin ja läsnä. Ole elävä ja valpas jokaisena elämäsi hetkenä."
(Tenzin Wangyal Rinpoche)
Verkkosivuille
https://nettalepisto.weebly.com/nuorameditaatio-2021.html
Työryhmä ja esiintyjät
Konsepti ja esiintyjä: Netta Reunanen
Puku: Annika Saloranta
Viuhka: Netta Reunanen ja Annika Saloranta
Kantaesitys
6.8.2021 Kirkkopuisto, Jyväskylä.