• Kuva: Isak Stockås

The MixRace Mixtape

John Paul Zaccarini

The MixRace MixTape on itsensä dragakateemikoksi nimittäneen taiteilija John-Paul Zaccarinin identiteettipolitiikan kritiikki, joka juhlii sukupuolen, luokan, rodun ja seksuaalisuuden risteymiä.

Voit odottaa huvittavia tarinoita, jotka luotaavat arkipäivän rasismia, homofobiaa ja miehen herkkää egoa. John-Paul tekee kompleksisesta teoriasta lähestyttävää ja viihdyttävää räppäämällä kostosta ja esittämällä spoken word -runoelmia Peter Coyten muhevaan ääniraitaan.

Ja jos John-Paul vallan suopeaksi heittäytyy, saattaa hän esittää sirkustempun jos toisen.

John-Paul on dragateemikko, räppäävä professori; queer, ruskea, työväenluokkainen – hiphop drama clown queen. Homo-funky, street spunky – queer-sirkus palaa 1990-luvulta rohkaisemaan valjua poliittista toimintaa ja värjää runollisella, ruskealla musteellaan valkoisen sirkuksen. Älykkyyden ja narttumaisuuden sekä mahtavuuden ja vakavuuden risteyttävä esitys tarjoilee etelälontoolaisia sävyjä ja maahanmuuttajatyöväenluokan todellisuutta.

Verkkosivuille

https://cirko.fi/esitys/john-paul-zaccarini-the-mixrace-mixtape/

Työryhmä ja esiintyjät

KONSEPTI & ESIINTYMINEN
John-Paul Zaccarini

Kantaesitys

14.2.2019 Subtopia, Norsborg