Agit-Cirkin kesäkuulumisia

  • Agit-Cirk: Lyydia. Kuvassa Jenni Lehtinen. (Kuva: Ari Kauppila)
  • Agit-Cirk: Väkevä. Kuvassa Sasu Peistola. (Kuva: Ari Kauppila)

Jenni Lehtisen ja Sasu Peistolan sooloteokset Lyydia ja Väkevä nähdään seuraavaksi Järvenpään keskustassa 10.8 klo 13:30 ja klo 15. Esitykset ovat osa Sykettä ja Sinfoniaa -yhdistyksen järjestämää Jannen Piknik! -katutapahtumaa. Sykettä ja Sinfoniaa -yhdistyksen tehtävänä on huolehtia Järvenpään kaupunkikeskustan tapahtumista ja toiminnasta. Yhdistys edistää Järvenpään kaupunkikeskustan elinvoimaisuutta, yhteistyötä ja kaupan edellytyksiä.

Sakari Männistö työskenteli Ghost Town -projektin työryhmäresidenssissä Koneen Säätiön Saaren kartanolla 23.7.-4.8. Ghost Town on vuonna 2020-2021 ensi-iltansa saava, yhteistyössä Makeshift Companyn kanssa toteutettava, poikkitaiteellinen esitys, jonka työryhmään Männistön lisäksi kuuluvat: Emma Lister tanssi/suunnittelu, Emmi Pennanen tanssi/koreografia, Heikki Kossi foley-artisti, Aku Meriläinen mediasuunnittelu, sekä Jarkko Lehmus dramaturgi/movement director.