Kutsu Sirkusfoorumiin Tampereelle 2.–3.9.2018

Hyvät sirkusammattilaiset, sirkusryhmät, nuorisosirkukset ja muut sirkusyhteisöt, 

Olet lämpimästi tervetullut Sirkusfoorumiin Tampereelle! Sirkusväen yhteisessä keskustelufoorumissa tavataan uusia ja vanhoja tuttuja, vaihdetaan kuulumisia, tutustutaan Markku Aulangon huikeaan kokoelmaan ja perehdytään sirkustaiteen tallentamiseen. Tämän vuotisen foorumin järjestävät Sirkuksen tiedotuskeskus yhdessä Sorin Sirkuksen, Suomen Nuorisosirkusliiton, Sirkus Finlandian ja Markku Aulangon kanssa.

Sirkusfoorumi jatkaa sirkusrinkitoimintaa siitä, mihin pari vuotta sitten Sirkus Finlandian maneesilla ja Teatterimuseolla kokoontuneessa Eläköön sirkuskulttuuri -seminaarissa jäimme. Tuolloin moni toivoi jatkoa alan yhteisille tapaamisille. Nyt Museovirasto on tukenut sirkusringin kokoontumista uudelleen ja meillä on mahdollisuus maksaa 50 euron matkakulukorvaus 20 osallistujalle, jotka tulevat Tampereen ulkopuolelta. Korvauksen saaminen edellyttää osallistumista molempina päivinä.

Sirkusfoorumi kokoontuu sunnuntaina 2.9. uutisrinkiin klo 15–17.30 Sorin Sirkukselle. Sen jälkeen on mahdollisuus lähteä Eteläpuistoon katsomaan Sirkus Finlandian esitys. Maanantaina 3.9. kokoonnumme Markku Aulangon luona klo 10.15–13.30 ja saamme opastusta siitä, miten taiteilijat voivat itse tallentaa omia arkistojaan. Keskustelemme myös ajankohtaisista sirkuksen muistijälkiä kokoavista projekteista, kuten Suomen Kirjallisuuden seuran arkiston sirkusaiheisesta muistitietokeruusta.

Voimme vaikuttaa itsekin siihen, että tämän ajan sirkuksesta syntyy kiinnostavia aineistoja, joiden avulla sirkuksen historiaa myöhemmin kirjoitetaan, mm. osallistumalla  sirkusvideoiden keruuseen, kirjoittamalla muistojamme sirkusammatin harjoittamisesta ja huolehtimalla esitysvideoiden ja valokuvien tallentamisesta kestävästi. Sirkusfoorumissa saamme tähän vinkkejä ajankohtaisten kuulumisten vaihtamisen lisäksi.

Suomen Nuorisosirkusliitto suunnittelee syyskokoustaan Tampereelle ennen Sirkusfoorumia 2.9. – Siis kaksi hyvää syytä saapua Tampereelle vähän kauempaakin!

Sunnuntai 2.9.

Sirkusfoorumi Sorin Sirkuksella (os. Ahlmanintie 63)

15.00–15.30 Kahvitarjoilu
15.30–17.30 Uutisrinki
18.00–20.00 Sirkus Finlandian esitys (Eteläpuistossa)

Maanantai 3.9.

Sirkusfoorumi Markku Aulangon luona (os. Itsenäisyydenkatu 18)

10.15–11.00  Markku Aulagon kokoelman esittely
11:15–11.45 Miten taiteesi tallentuu -ohjeistus. Teatterimuseon arkistonhoitaja Eeva Mustonen
12.00–13:30
– Teatterimuseosta Esittävien taiteiden museo? Eeva Mustonen
– Sirkuskokoelmien esiselvityshanke.  Sirkuksen tiedotuskeskus, Lotta Vaulo, Johanna Mäkelä
– Kansalliskirjaston verkkoaineiston teemakeruu sirkusteemalla. Johanna Mäkelä
– ”Sirkusmuistoja” -muistitietokeruu. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran arkiston amanuenssi Anna Hynninen
– Sirkuskulttuuri elävänä perintonä -kuulumiset. Maria Jernström, Sirkus Finlandia & Johanna Mäkelä
– Miten sirkusrinkitoiminta jatkuu? – keskustelu

Esitysliput

Sirkus Finlandia tarjoaa esitysliput hintaan á 16 € Sirkusfoorumin osallistujille. Lippuvaraukset tehdään ilmoittautumisen yhteydessä. Kuljetus Sorin Sirkukselta Eteläpuistoon järjestetään Sirkusfoorumin puolesta.

Matkatuki

Jos matkustat Tampereelle kauempaa, voit hakea matka- ja majoitustukea 50 € verran. Matkatuki edellyttää osallistumista molempina päivinä. Matkatukea jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä. Matkatuen hakeminen tekee ilmoittautumisestasi sitovan.

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu Sirkusfoorumiin tällä lomakkeella. Ilmoittauduthan 24.8. mennessä!
Ilmoittautuminen tarvitaan kaikilta osallistujilta.

Tiedustelut

Sirkuksen tiedotuskeskus, tiedottaja Johanna Mäkelä, , 050 464 3203

Tampereella tavataan!

PS: Circus Ruskan Circus Cabaret Tampereen Ylioppilasteatterissa 1.9. klo 20.30!